„Pod Wspólnym Niebem” – obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.3 grudnia jest corocznie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r.

W Przedszkolu Integracyjnym jest to dzień szczególny ze względu na specyfikę działań placówki.

Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola od najmłodszych lat uczą się podczas zwykłej codzienności – wartości, szacunku i tolerancji do drugiego człowieka, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich odmienność.

Nauczyciele przygotowują dla wszystkich podopiecznych ciekawe zajęcia poruszające temat niepełnosprawności.

Dzieci tego dnia obejrzały prezentację dotyczącą właściwych postaw wobec tych osób oraz poruszającą bajkę o nietolerancji w stosunku do osoby niepełnosprawnej.

Do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zaprosiliśmy także uczniów trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach wraz z p. Beatą Kowalewską.

Zajęcia warsztatowe angażowały wszystkich do wcielania się w role osób niepełnosprawnych (brak komunikacji werbalnej, niewidomi, niedowidzący, z niepełnosprawnością ruchową). Wykonywali oni różnego rodzaju czynności: np. z zasłoniętymi oczami, ograniczeniem ruchowym lub w grubych rękawiczkach. Poprzez tego typu działania, dzieci doświadczyły i uświadomiły sobie w jaki sposób osoby niepełnosprawne zmagają się z codziennością i w jaki sposób na miarę możliwości w pełni uczestniczą w życiu społecznym.

Wszystkie czynności wykonywane przez uczestników były przygotowane tak, aby mieli oni możliwość odczucia tych ograniczeń. Dzięki tej akcji mogliśmy uświadomić innym jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa rewalidacja, akceptacja, zrozumienie i równe traktowanie. Uwieńczeniem podjętych działań było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Pod wspólnym niebem”.

W konkursie wzięły udział dzieci z Przedszkola Integracyjnego wraz z rodzicami oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1.

Jury w składzie : Jolanta Warmachowska, Katarzyna Kaliczyńska oraz Renata Kaczyńska dokonały wyboru prac w dwóch kategoriach wiekowych.

Wybór był bardzo trudny ze względu na wysoką jakość tych prac oraz ich ilość.

Kategoria Przedszkole:

I miejsce: Amelia I Gabrysia Wilczek

II miejsce: Adam Barbarowicz

III miejsce: Olek Ferdycz

Kategoria Szkoła Podstawowa:

I miejsce: Aleksandra Mścich

II miejsce: Julia Owad

III miejsce: Dawid Opałka

Jury przyznało również 11 wyróżnień za wkład, estetykę wykonania prac oraz zaangażowanie, a wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali dyplomy.

Wszystkim uczestnikom konkursu i warsztatów serdecznie dziękujemy za udział a laureatom gratulujemy wygranych.

Organizatorzy : Beata Stachowska, Anna Popielarz

przy współudziale: Lucyna Minota, Magda Zienkiewicz, Beata Zawadzka.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content