Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 10 /2022 Dyrektora Integracyjnego Przedszkola Publicznego nr 4 w Bartoszycach z dnia 25 listopada 2022 r.
REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STOŁÓWKI PRZEDSZKOLNEJ
Podstawa prawna:
art.106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo Oświatowe (Dz.U. 2021 r., poz. 1082 ze zm.), art. 52 ust. 12 i 15 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych ( tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. , poz. 1930 ze zm.)
1
- Regulamin określa warunki korzystania ze stołówki przedszkolnej, zasady zgłaszania nieobecności dziecka w przedszkolu , informacje o wysokości opłat za posiłki obowiązujące za wyżywienie oraz zasady pobierania i egzekwowania opłat.
- Niniejszy Regulamin oraz wszelkie zmiany w nim wprowadzane podawane są do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń dla rodziców.
2
- Przedszkole zapewnia całodzienne wyżywienie dla każdego dziecka w formie 4 posiłków, które dostarcza do przedszkola firma cateringowa , na podstawie umowy zawartej z organem prowadzącym przedszkole.
- Firma cateringowa przygotowuje posiłki zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym , odpowiednią ilością kalorii, uwzględniając alergie pokarmowe oraz diety, m.in. bezmleczna, dla dzieci z cukrzycą i inne , zgłoszone przez placówkę na podstawie informacji uzyskanych od rodziców/ prawnych opiekunów dziecka.
- Posiłki spełniają wymagania określone przez Państwową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną jak również są zgodne z przepisami prawa dotyczącymi żywienia w jednostkach systemu oświaty.
- Jadłospis opracowywany jest przez dietetyka zatrudnionego przez firmę cateringową i dostarczany do placówki w ustalonych odstępach czasowych.
- Aktualny jadłospis wywieszany jest na tablicy ogłoszeń dla rodziców. W jadłospisie zawarta jest informacja o alergenach występujących w potrawach oraz gramatura.
- Transport oraz system pakowania posiłków działa w oparciu o normy HACCAP oraz ISO 9001.
- Do korzystania z posiłków uprawnione są wszystkie dzieci zapisane do Przedszkola.
- Dzieci spożywają posiłki zgodnie z obowiązującymi w placówce ramowym rozkładem dnia. Posiłki wydawane są w godzinach:
a) śniadanie -8.30
b) II śniadanie -10.00
c) obiad -12.00
d) podwieczorek: 14.30
- Każde dziecko ma zapewniony dostęp do wody pitnej wg potrzeb.
3
- Korzystanie z wyżywienia w przedszkolu jest odpłatne.
- Opłaty za wyżywienie pokrywają rodzice/prawni opiekunowie dziecka.
- Koszt wyżywienia dziecka obejmuje koszt produktów zużytych do przygotowania posiłków- koszt tzw. „wsadu do kotła”.
- Rodzice informowani są o wysokości stawki żywieniowej na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym lub po każdej zmianie w formie komunikatu. Informacja umieszczana jest także na tablicy ogłoszeń dla rodziców.
- Opłatę za wyżywienie wnosi się do 15 dnia każdego miesiąca . Jeśli termin opłaty wypada w dzień wolny od pracy, kolejny dzień roboczy jest dniem, do którego uiszczamy opłaty za wyżywienie.
- Zwrot za niewykorzystane dni wyżywienia następuje poprzez odliczenie kwoty od wysokości wyżywienia za miesiąc następny. Przedszkole powiadomi rodzica o wysokości zwrotu do 5 każdego miesiąca w formie pisemnej informacji sporządzonej na podstawie indywidualnego rozliczenia.
- Opłata za wyżywienie pobierana jest zgodnie z zasadą ekwiwalentności. Oznacza to, że jest naliczana wyłącznie za posiłki, z których dziecko korzystało.
- Dopuszczalnym wyjątkiem jest pobranie opłaty za wyżywienie za pierwszy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu, jeśli rodzic, zgodnie z zasadami obowiązującymi w przedszkolu, nie zgłosił nieobecności.
- Zgłaszanie nieobecności dziecka w przedszkolu odbywa się do godziny 16.00.
- Opłatę za wyżywienie dziecka należy wnosić przelewem na konto wskazane przez przedszkole podając nazwę przedszkola, imię i nazwisko dziecka, za które opłata jest uiszczania.
- W przypadku nieuregulowania opłaty za wyżywienie w wyznaczonym terminie- po upływie 3 dni roboczych, rodzice/opiekun prawny zalegający z opłatami, otrzymują pisemne upomnienie zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego oraz inne dane niezbędne do prawidłowego wykonania obowiązku przez zobowiązanego. Upomnienie jest dostarczane zobowiązanemu tylko raz.
- Rodzice/prawni opiekunowie stają się dłużnikami z koniecznością natychmiastowego uregulowania należności za wyżywienie dziecka. Rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest do poinformowania o spłacie należności kierownika gospodarczego.
- W przypadku potwierdzenia przez rodzica/prawnego opiekuna o dokonaniu wpłaty, a braku wpłaty na konto przedszkola, kierownik ma prawo zażądać potwierdzenia dokonania opłaty w celu sprawdzenia poprawności danych przelewu.
- Jeżeli po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia opłata za wyżywienie nie zostanie uiszczona, wierzyciel kieruje sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego.
- 15.Organem egzekucyjnym jest naczelnik urzędu skarbowego.
4
- Z posiłków można korzystać wyłącznie w przedszkolu.
- Przedszkole nie prowadzi wydawania posiłków na wynos.
- Posiłki wydawane są w salach dziennego pobytu dzieci, przez pracownika, który posiada wymagane badania do celów sanitarno-epidemiologicznych.
- Podczas wydawania posiłków na sali mogą być jedynie dzieci, nauczyciele oraz osoby uprawnione do wydawania posiłków.
- Przed podaniem posiłku dzieciom pracownik wyznaczony przez przedszkole dokonuje oceny organoleptycznej posiłku ( czy smak, zapach, temperatura nie budzi zastrzeżeń ), sprawdza ilość i gramaturę posiłków ( czy jest zgodna z gramaturą zawartą w jadłospisie) oraz stwierdza stan czystości pojemników, w których dostarczane są posiłki do przedszkola (czy pojemnik jest czysty i nie uszkodzony)
- W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w dostarczonych posiłkach należy powiadomić o tym dyrektora przedszkola lub osobę przez niego upoważnioną. Osoba ta powiadamia o tym firmę dostarczającą żywienie, która jest zobowiązana w ramach reklamacji w ciągu 15 min. wymienić lub dowieźć posiłek zgodny z normami żywieniowymi i przepisami sanitarno – higienicznymi.
- Wyznaczony pracownik po stwierdzonych nieprawidłowościach dokonuje wpisu do zeszytu pt.:” Zeszyt jakości posiłków wydawanych w Integracyjnym Przedszkolu Publicznym nr 4 w Bartoszycach”. Wpis zawiera: datę kontroli, ocenę jakości posiłków, braki w ilościach i gramaturach oraz podpis osoby kontrolującej.
- Przedszkole zapewnia łatwo zmywalne powierzchnie stolików, przy których dzieci spożywają posiłki.
- Po zakończonym posiłku stoliki i posadzki porządkuje woźna oddziałowa, która dezynfekuje je środkami czystości.
- Przedszkole zapewnia naczynia , sztućce, które odpowiednio wyparza oraz przechowuje.
- Po zakończonym posiłku resztki pokarmów są wyrzucane do pojemnika stojącego w wyznaczonym miejscu , w sposób ustalony w przedszkolu. Resztki pokarmowe są odbierane przez firmę dostarczającą posiłki każdego dnia ( 5 dni roboczych) do godz.14.30.
- Firma cateringowa ma w obowiązku przechowywanie próbek pokarmowych z każdego posiłku przeznaczonych do badań sanitarnych.
5
- W przypadku planowanej wycieczki , której organizacja zmienia porządek spożywanych posiłków przez daną grupę, wychowawca zobowiązany jest ten fakt zgłosić na trzy dni przed terminem wycieczki do dyrektora lub osoby upoważnionej za zamawianie posiłków , w celu ustalenia godzin posiłków oraz zaopatrzenia dzieci w suchy prowiant.
- Ze zmianą organizacji spożywanych posiłków w dniu planowanej wycieczki wychowawca grupy zapoznaje rodziców.
6
- Nie dopuszcza się przynoszenia przez rodziców gotowych posiłków, potraw przygotowanych poza przedszkolem.
- Zabrania się przechowywania żywności w szafkach w szatni przedszkolnej.
7
- W sprawach dotyczących żywienia, a nieokreślonych w niniejszym regulaminie decyzję podejmuje Dyrektor przedszkola.
- Powyższe zasady dotyczą całego roku szkolnego, włączając w to okresy wakacyjne i świąteczne, w których dzieci korzystają z wyżywienia w przedszkolu.