Światowy Dzień Osób z Zespołem DownaDnia 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Nasze przedszkole corocznie aktywnie włącza się w obchody tego dnia, zwiększając świadomość naszych dzieci w temacie niepełnosprawności intelektualnej.

Istotą tego święta jest niwelowanie barier, przezwyciężanie stereotypów, okazanie solidarności, akceptacji i zrozumienia osobom dotkniętym tą nieprawidłowością genetyczną. Na całym świecie symbolem obchodów są kolorowe skarpetki nie do pary. To metafora niedopasowania genotypowego i społecznego jakie powoduje trisomia 21pary chromosomów.

Celem organizowanych tego dnia akcji jest pokazanie społeczeństwu, że drobne gesty, okazywanie pozytywnych uczuć mogą wiele zmienić w życiu społecznym osób z Zespołem Downa. To święto ma być radosne, kolorowe i nieść przesłanie, że życie z Zespołem Downa może być barwne. Dlatego też na znak solidarności z tymi osobami wszystkie dzieci, a także pracownicy przedszkola ubrali tego dnia kolorowe skarpetki nie do pary.

W tym roku obchody dnia Osób z Zespołem Downa w naszym przedszkolu odbyły się pod hasłem „Wyjątkowi”. Dzieci miały możliwość wysłuchania opowiadania Kuby, który w bardzo interesujący sposób przybliżył im, co to takiego jest Zespół Downa. Dzieci dowiedziały się, że osoby z trisomią 21 pary chromosomów wyglądają trochę inaczej, mogą mieć różne problemy ze zdrowiem, trudniej im się uczyć czy biegać. Jednak tak jak każdy chcą być akceptowane, kochane i mieć przyjaciół. Zespół Downa to wada genetyczna, a nie choroba, którą można się zarazić. Posiadanie dodatkowego chromosomu czyni te osoby wyjątkowymi.

Dzieciom została również przedstawiona bajka o skarpetce Fredzi, która jako jedyna w swoim mieście urodziła się fioletowa w niebieskie kropki, podczas gdy wszystkie inne skarpetki były żółto – pomarańczowe. To, że Fredzia różniła się od innych czyniło ją wyjątkową, zjawiskową, nadzwyczajną. Tak samo jest w przypadku osób z Zespołem Downa. Chcieliśmy zaakcentować to, że posiadany przez nich dodatkowy chromosom czyni ich osobami niepowtarzalnymi, jedynymi w swoim rodzaju, wyjątkowymi. Aby to podkreślić wszystkie dzieci z Zespołem Downa z naszego przedszkola tego dnia zostały wyróżnione, dostały korony oraz dyplomy Osób Wyjątkowych.

Każda grupa w ramach zajęć dydaktycznych wykonała prace plastyczne. Dzieci kolorowały skarpetki według własnego pomysłu i wykonały plakaty. Było kolorowo i wesoło.

Organizatorzy:

Marta Gąsiewska

Beata Stachowska – Janowicz

Edyta Kołosowska

Lucyna Minota

Anna Popielarz

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content