Podsumowanie projektu „Piękna nasza Polska cała”Nasze przedszkole przystąpiło do projektu we wrześniu b.r. Do działań przyłączyła się cała społeczność przedszkolna. Wspólnymi siłami udało nam się zrealizować 16 zadań, z czego jesteśmy dumni.

Zacznijmy od początku…

Początek roku szkolnego i „Dzień Przedszkolaka” 20 września najstarsze grupy przedszkolne udały się na wycieczkę do Pałacu Folwarku w Galinach. Oprócz przygotowanych atrakcji dzieci poznały historię zamku, jego architekturę – jest to zabytek kultury regionalnej – zadanie 18

Na początku października wysłaliśmy kartkę Bohaterom oraz wysłaliśmy pocztówkę z naszej miejscowości – zadanie 12 i 13.

8 października opublikowana została prezentacja multimedialna – „Na skrzydłach historii”, w której staraliśmy się ukazać piękno naszej miejscowości – zadanie 11

13 września 2018r. w Klubie Wojskowym 20 BBZ w Bartoszycach odbyło się spotkanie z kombatantami II Wojny Światowej oraz weteranami misji pokojowych poza granicami państwa. Dzieci 6-letnie reprezentowały nasze przedszkole, wspólnie z kolegami i koleżankami z bartoszyckich przedszkoli odśpiewały hymn narodowy. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny, recytowały wiersze a 6 letnia Emilka z artystyczną duszą zaśpiewała „Rozkwitały paki białych róż”. Podczas przygotowywania się do uroczystości z okazji Dnia Niepodległości po raz kolejny głos Emilki rozbrzmiewał po przedszkolu tym razem w utworze „Wojenko, wojenko” – zadanie 1, 4, 6
W październiku ogłosiłam konkurs fotograficzny dla rodziców naszego przedszkola p.t. „Bartoszyce moje miasto”, którego celem było: kształtowanie tożsamości i przynależności społecznej, pokazanie wyjątkowości naszego, regionu, miejscowości, upowszechnianie dziecięcej twórczości fotograficznej w środowisku społecznym, uczczenie 100 -rocznicy odzyskania niepodległości, rozwijanie zainteresowań fotograficznych. W konkursie wzięło udział 12 rodziców. Jury wyłoniła zwycięzców a ich prace zgłoszone zostały do ogólnopolskiego konkursu „To wszystko Polska” – zadanie 17

Dzieci z grupy „Biedronki” nauczyły się i zaprezentowały taniec Pofajdok – taniec, przyśpiewka ludowa (potoczna nazwa używana na Warmii i Mazurach) – zadanie 5

Nadszedł 9 listopad, w tym dniu odbył się uroczysty apel związany z obchodami Dnia Niepodległości. Dzieci z grupy „Motylki” przygotowały uroczysty apel, połączony z biciem rekordu dla Niepodległej równo o godzinie 11.11 cała wspólnota przedszkolna wraz z zaproszonymi gośćmi wspólne odśpiewała 4 zwrotki hymnu Narodowego – zadanie 3

W listopadzie – miesiącem patriotycznym nasze przedszkole przybrało kolory biało-czerwone. Przed każdą salą były dekoracje patriotyczne, a na holu wyeksponowany został kącik regionalny – zadanie 7

19 października br. w auli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego miała miejsce uroczysta „Gala dla Niepodległej”, która była podsumowaniem działań w ramach projektu związanego z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”. Organizatorem wydarzenia był Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki oraz Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Kuratorium Oświaty, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Nasze przedszkole włączyło się także w działania upamiętniające Ojców Niepodległej. Formą pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej Ojczyzny było zasadzenie dębu – drzewa symbolizującego siłę, wytrwałość. Nasze przedszkole przyjęło dąb ku pamięci Jana Kołłątaja –Srzednickiego. 9 listopada 2018r. po uroczystej akademii zorganizowanej w przedszkolu przedszkolaki na terenie naszego przedszkola zasadziły dąb – zadanie 16

Dnia 12 grudnia w grupie dzieci 5-6 letnich „Minionki” odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pod tytułem: „Co to jest Polska?”. Celem zajęć było tworzenie poczucia przynależności narodowej, rozwijanie zainteresowań pięknem i bogactwem ojczystego kraju. Na zajęciach panowała miła, radosna atmosfera. Rodzice poza obserwacją własnych pociech włączyli się do zabaw ruchowych, co szczególnie radośnie wspominają do dzisiejszego dnia dzieci. Podsumowaniem zajęć, było wspólne kolorowanie strojów ludowych – zadanie 2 i 8

Dzieci z grupy „Skrzaty” poznały i zaprezentowały zabawę ludową „Koziorajkę” – zadanie 9

W grupę dzieci 4-letnich „Zajączki” odwiedziła mama Gabrysia ze świąteczną niespodzianką. Zgodnie z przedświąteczną tradycją upieczone zostały pyszne muffinki a pierniczki ozdobione. Po umyciu rączek i założeniu specjalnego stroju dzieci rozpoczęły pracę. Na początku zapoznały się z przepisem na babeczki. Dokładnie odmierzały wszystkie składniki, tak aby babeczki się udały. Małe kucharki i mali kucharze, byli tak zafascynowani przygotowaniami, że w sali panował wyjątkowy nastrój. Przygotowane ciasto zostało przelane do foremek, a następnie pieczone w piecu. Przedszkolaki nie mogły się doczekać wyglądu i smaku swoich muffinek. Pani Daria przygotowała również świąteczne pierniczki, które udekorowane zostały lukrem i barwnymi posypkami. Smakowanie muffinek i pierniczków było najważniejszą chwilą w tym dniu – zadanie 10

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content