„Kotki” podbijają kosmosOd początku świata niebo i wszystko, co na nim dostrzegano, było fascynujące i tajemnicze. Dzieci również są oczarowane kosmosem i ciekawe, jakie tajemnice skrywa w sobie niebo i czy poza Ziemią są inne planety. W grupie dzieci 6-letnich na przełomie lutego i marca 2023 r. został przeprowadzony cykl zajęć projektu edukacyjnego „Śladami Mikołaja Kopernika”, który wprowadził dzieci w świat nieziemskich zjawisk.

W I etapie dzieci poznały postać światowej sławy polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który dokonał wielkiego odkrycia” To Słońce było ciałem niebieskim wokół, którego kręciły się planety, w tym również  Ziemia” dowiedziały się, że spędził na Warmii większość swojego życia, bronił miasta Olsztyna przed Krzyżakami, malując portrety słynnego astronoma uczciliśmy 550 rocznicę jego urodzin. Przed nami jeszcze dwie wycieczki do Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego na których pogłębimy naszą wiedzę o wybitnym astronomie.

W II etapie dzieci oglądały prezentację multimedialną, atlasy, zdjęcia przedstawiające Układ Słoneczny, ciała niebieskie, stacje kosmiczne itp., które zainteresowały dzieci tematem. Swoje spostrzeżenia odzwierciedliły w formie swobodnych rozmów oraz prac plastycznych. Następnie została sformułowana lista pytań w formie zagadek detektywistycznych, np. Jak można polecieć w kosmos?

W III etapie projektu poprzez podjęte działania poszukiwaliśmy odpowiedzi na wcześniej określone pytania:

– Rozmawialiśmy o wyprawach kosmicznych, planetach i gwiazdach; poznawaliśmy nazwy planet Układu Słonecznego, dowiedzieliśmy się co to jest astronomia, satelita, Wielki Wóz, Droga Mleczna i co można zobaczyć w planetarium; dyskutowaliśmy o tym, jak może wyglądać życie na nieznanej planecie i jak mogą wyglądać jej mieszkańcy;

– Obserwowaliśmy za pomocą teleskopu niebo ,księżyc,  słońce o różnych porach dnia, badaliśmy zjawisko cienia,

– Wykonaliśmy również prace plastyczne, tj. malowaliśmy układ słoneczny, tworzyliśmy gwiazdozbiory, malowaliśmy na szarym papierze astronautę, Ufoludka, układaliśmy z patyczków i zapałek rakiety,  z rolek wykonaliśmy rakiety a z kolorowego papieru gwiazdy

– Poza tym odbyły się liczne prezentacje multimedialne, zabawy dydaktyczne, konstrukcyjne, ruchowe, językowe, muzyczne, dramowe utrwalające w/w tematykę,  skonstruowaliśmy z kartonu piękną rakietę,

W ramach projektu został zorganizowany „Kosmiczny kącik”, w którym umieściliśmy książki, globusy, makietę układu słonecznego ,teleskop, lupy  i inne eksponaty związane z kosmosem.

W projekt zostali zaangażowani rodzice poprzez:

– dostarczenie do „Kosmicznego kącika” pozycji książkowych i różnych eksponatów,

W IV etapie zorganizowaliśmy wystawę naszych prac w holu przedszkola, odpaliliśmy naszą rakietę za pomocą racy i wyruszyliśmy na Marsa.

Realizacja projektu rozbudziła zainteresowania dzieci wszechświatem, zachęciła do pogłębiania na ten temat wiedzy. Zastosowane formy i metody pracy zachęcały je do aktywnego udziału w zajęciach, rozwijały wszechstronnie oraz pobudzały do realizowania własnych pomysłów.

 

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content