Sala sensorycznaSala sensoryczna „Sala doświadczania świata”

Jedynym źródłem i kryterium poznawania rzeczywistości są zmysłyProtagoras

9 listopada 200 5r. w naszym przedszkolu miało miejsce uroczyste otwarcie sali sensorycznej przy udziale Władz Miasta Bartoszyce, przedstawicieli PFRON-u oraz wielu innych zaproszonych gości. Nowa sala powstała z myślą o dzieciach niepełnosprawnych i zdrowych. Jej głównym zadaniem jest pobudzanie do poznawania świata przez zmysły, rozwijanie wrażeń i spostrzeżeń dotykowych, słuchowych, wzrokowych, kinestetycznych i akustycznych, oraz rozładowywanie napięć i emocji.

Sala sensoryczna jest wyposażona w różnorodne urządzenia do stymulacji zmysłów:

 • tablica interaktywna – jest to urządzenie przeznaczone do rehabilitacji w zakresie stymulacji polisensorycznej tj. oddziaływania na percepcję wzrokową i dotykową oraz może być przeznaczona jako tablica do ćwiczeń manualnych ręki,
 • tor świetlno – dźwiękowy – posiada wiele funkcji użytkowych, łączy w sobie możliwości wpływania na zmysły: wzroku, słuchu, dotyku, pamięci oraz rozpoznawania i nazywania kolorów.
 • kolumna wodna – wypełniona jest wodą nasyconą powietrznymi bąbelkami przepływającymi w strumieniu, łagodnie zmieniającym się w kolorowym świetle.
 • światłowody – przeznaczone są do kontaktu bezpośredniego z ciałem dziecka. Związek przyczynowo – skutkowy w przypadku kontaktu manualnego rozbudza zmysły dotyku i wzroku. Wiązki mają zmienny czas świecenia o różnorodnych kolorach SA przyjemne w dotyku.
 • projektor Solar 250 – jest projektorem, za pomocą którego można uzyskać ruchome obrazy na ekranie, ścianie lub suficie sali doświadczania świata. W projektorze tym można wykorzystać żelowe tarcze dające płynny, nie powtarzający się obraz. Działa na wyobraźnię, pamięć, uaktywnia twórcze myślenie.
 • kula obrotowa – kula obracająca się pod sufitem i oświetlona strumieniem światła daje wrażenie ogromnej przestrzeni. W terapii wykorzystywana jest do rozwijania percepcji wzrokowej.
 • zestaw do aromaterapii – oddziaływanie bodźców zapachowych na psychikę, stan samopoczucia jest jednym z elementów terapii, gdyż naturalne olejki eteryczne oddziaływają leczniczo ( wąchanie, wdychanie i inhalacje).
 • suchy basen – to moc wrażeń i zabawy połączonej z rehabilitacją.

 

Ruch jest czynnikiem kształtującym organizm człowieka i jego funkcje, dlatego też tak ważne jest zaspokojenie potrzeby ruchu i rozwijanie kondycji fizycznej.

 • ściana dotykowo- strukturalna – daje możliwość odczuwania różnych struktur, gromadzenie nowych doświadczeń, poprawę wrażliwości dotykowej, rozwój aktywności ruchowej , mobilizowanie aktywności zmysłowej, obudzenie ciekawości i radości eksperymentowania.
 • hamak – bujanie dziecka jest nieodzowną częścią zabawy i terapii. Daje poczucie bezpieczeństwa, możliwość relaksacji i rozluźnienia. Hamak dzięki swej miękkości przystosowuje się do kształtu dziecka. Pomaga w doświadczaniu własnego ciała, jego położenia w przestrzeni i odczuwaniu jego jako jedności. Dziecku ułatwia budowanie zaufania do terapeuty, umożliwia utrwalanie określeń położenia własnego ciała w przestrzeni: dół, góra, w bok, do przodu, do tyłu, dookoła własnej osi.
 • łóżko wodne z podstawą muzyczną – Łóżko wodne z podstawą muzyczną jest urządzeniem pozwalającym na odbieranie bodźców dźwiękowych i dotykowych oraz stymulującym równowagę. Pozwala na odczuwanie ułożenia własnego ciała przez dzieci głęboko upośledzone i wielorako niepełnosprawne. Jest idealną powierzchnią do zabawy dla dzieci niepełnosprawnych, które mało albo w ogóle nie mogą się poruszać. Dodatkowy efekt uzyskujemy dzięki podstawie muzycznej, która emituje drgania o różnej częstotliwości, co umożliwia odbieranie nowych bodźców całym ciałem. Łóżko wyposażone jest również w grzałkę, pozwalającą utrzymać odpowiednią temperaturę wody.
 • lampa uv – wykorzystywana jest jako urządzenie uspokajające i skupiające uwagę na wyeksponowanych przedmiotach, świecących pod wpływem światła UV. Przedmioty fluorescencyjne poddane działaniu światła UV błyszczą kilkakrotnie mocniej i dają ciekawsze efekty niż w świetle naturalnym. Ciemne obiekty można położyć na tkaninie UV, co pozwala je lepiej oświetlić. Bardzo ciekawy efekt ruchowy można uzyskać w świetle UV przy użyciu białych rękawiczek, nakładek na przeguby i kostki nóg (opasek) oraz białej (fluorescencyjnej) szminki do ust.
 • wąż wibrujący – Jest urządzeniem służącym do masażu napiętych i spastycznych mięśni. Jego elastyczność pozwala na oplatanie całego ciała lub poszczególnych jego odcinków np.: szyi, obręczy barkowej, dłoni i stóp. W wyniku masażu poprawia się ukrwienie oraz zaopatrzenie tkanki mięśniowej w tlen i substancje odżywcze.
 • lampa plazmowa – magiczna kula o niepowtarzalnym efekcie wizualnym działającym stymulująco na wzrok. Dziecko skupia uwagę i wzrok na promieniach poruszających się wewnątrz lampy. Dodatkowy efekt terapeutyczny daje dotyk. Pod jego wpływem dziecko odczuwa ciepło, a skupiające się pod dłonią światło, dodatkowo wzbudza zainteresowanie.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content