Żabki poznają zawód farmaceutyW ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Poznajemy zawody i pasje naszych rodziców” grupę Żabki odwiedziła tym razem Pani Agata Froń, mama Oleńki, która opowiedziała o pracy farmaceuty. Do głównych zadań farmaceuty pracującego w aptece należą: realizowanie recept, sprzedaż leków i produktów medycznych, sporządzanie leków recepturowych, udzielanie porad w zakresie dawkowania oraz zamienników, ocena jakości leków, sprawdzanie terminów ważności, sporządzanie zamówień.

Od farmaceutów wymaga się ogromnej  wiedzy z medycznych dziedzin i odpowiedzialności. Jeden błąd przy wydawaniu leków może bowiem spowodować zagrożenie dla pacjentów. Dlatego farmaceuci muszą być uważni, skoncentrowani i dokładni.

Pani Agatka opowiedziała dzieciom, o tym, jak ubrana jest pani farmaceutka oraz zapoznała dzieci z niektórymi urządzeniami i przedmiotami, które wykorzystuje w swojej pracy: moździerz, tłuczek, waga  do odmierzania odpowiedniej ilości danych substancji przy produkcji leków recepturowych. Dzieci miały możliwość obejrzenia i wypróbowania jak działają: ciśnieniomierz, termometr i pulsoksymetr, które można również zakupić w aptece.

Mama Oli uczuliła  dzieci, że nie należy brać leków, bez wiedzy dorosłych. Żeby nie chorować, trzeba zdrowo się odżywiać, jeść owoce i warzywa, unikać słodyczy, uprawiać sporty, dbać o higienę. Wspólnie z dziećmi pani Agatka przypomniała, jak należy prawidłowo myć ręce , żeby pozbyć się wszelkich bakterii i zarazków. Za pomocą lupy, dzieci mogły odnaleźć na ilustracjach , najczęściej spotykane bakterie.

Nasz gość przygotował dzieciom super niespodziankę. Otóż Żabki mogły same wcielić się w rolę aptekarza i za pomocą urządzeń laboratoryjnych przygotować kapsułki z witaminą C oraz krem odżywczy z witaminą A. Dzieciom bardzo podobały się te praktyczne zadania i niektórzy stwierdzili, że mogliby wykonywać ten zawód w przyszłości.

Na zakończenie spotkania pani Agatka przygotowała dzieciom bardzo zdrowy poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy mamie Oli za to wspaniałe spotkanie, za ogromne zaangażowanie i  poświęcony czas, podczas którego dzieci dowiedziały się jak bardzo potrzebny i odpowiedzialny jest zawód farmaceuty.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content