Żabki i Misiaki zwiedzają Bramę LidzbarskąW ramach obchodów tygodnia patriotycznego dwie najstarsze grupy przedszkolne Żabki i Misiaki uczestniczyły w wycieczce do Bramy Lidzbarskiej. Było to bardzo miłe doświadczenie- zobaczyć co ciekawe kryje się w najstarszym zabytku bartoszyckim, zbudowanym w 1468 roku, jednym z nielicznych ocalałych fragmentów murów obronnych Bartoszyc, którymi otoczono miasto w połowie XIV wieku.

A Brama Lidzbarska kryje w środku wiele niespodzianek, wśród których dzieci mogły zobaczyć ogromny, bo ważący około 500 kg – mechanizm zegara, znajdującego się na bramie. Przedszkolaki zwiedziły wszystkie kondygnacje bramy, oglądały zgromadzone tam eksponaty i obrazy a także podziwiały piękny widok z okien bramy na Plac Konstytucji 3 Maja. Dzieci dowiedziały się, że Brama Lidzbarska zbudowana jest w stylu gotyckim, była jedną z trzech bram, obok Królewieckiej i Młyńskiej. Brama była wielokrotnie rozbudowywana, a w XIX wieku mieściło się w niej więzienie. Obecnie w bramie znajduje się Bartoszyckie Centrum Informacji Turystycznej. I to dzięki uprzejmości pań tam pracujących, mogliśmy zwiedzić Bramę Lidzbarską, posłuchać ciekawostek o tym wspaniałym zabytku, tak charakterystycznym dla naszego miasta. Serdecznie za tę możliwość dziękujemy.

Na zakończenie naszej wycieczki przedszkolaki odśpiewały hymn Polski i zapaliły znicze pod pomnikiem Orła Białego. To była piękna lekcja patriotyzmu dla naszych dzieci.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content