Wiewióreczki zwiedzają Bramę Lidzbarską i poznają zabytki BartoszycGrupa Wiewióreczki 15 maja wybrała się na wycieczkę do Bramy Lidzbarskiej- najbardziej rozpoznawalnego zabytku w naszym mieście. Dzięki uprzejmości Pań z Bartoszyckiego Centrum Informacji Turystycznej mogliśmy zwiedzić bramę w środku i dowiedzieć się o jej historii. Brama Lidzbarska to najstarszy zabytek architektury świeckiej z około 1468 r. znajdujący się na pl. Konstytucji 3 Maja, jeden z nielicznych ocalałych fragmentów murów obronnych Bartoszyc, którymi otoczono miasto w połowie XIV w.

W bramie mogliśmy obejrzeć mechanizm zegara, który waży prawie pół tony i znajduje się na czwartej kondygnacji. Został on zbudowany w 1921r. przez niemieckiego zegarmistrza Johanna Friedricha Weule, który specjalizował się w budowie zegarów wieżowych.

Wnętrze Bramy było wielokrotnie przebudowywane i tynkowane, i nie posiada cech zabytkowych. Brama Lidzbarska ocalała z wojennej pożogi być może dlatego, że od 1881 r. mieściło się w niej więzienie. Obecnie jest ona siedzibą Bartoszyckiego Centrum Informacji Turystycznej. Dzieci mogły tu obejrzeć  fotografie dawnych Bartoszyc, pokolorować obrazki z Bramą Lidzbarską a także podziwiać widok na Plac Konstytucji 3 Maja z najwyżej położonego okienka w bramie.

W drodze powrotnej podziwialiśmy piękno naszego Starego Miasta: stary rynek, pięknie zachowane kamienice, Kościół św. Jana Ewangelisty. Przechodząc po kładce przez rzekę Łynę dzieci wysłuchały pięknej Legendy o powstaniu naszej rzeki.

Wycieczka była świetną okazją do rozbudzania wśród dzieci  ciekawości  i chęci poznawania historii i zabytków  Bartoszyc-  naszej małej Ojczyzny.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content