Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki21 marca to początek kalendarzowej wiosny, ale również inne ważne święto – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa lub inaczej Dzień Kolorowej Skarpetki.

Wybór daty obchodów święta nie jest przypadkowy  – trisomia 21 pary  chromosomu (marzec to 3 miesiąc a  21 para odpowiada konkretnemu dniu). Od kilku lat włączamy się  w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki” na różne sposoby. W ramach krótkich  pogadanek  naświetlono dzieciom, że każdy z nas jest na swój sposób inny. Różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia.

Nie zabrakło tematyki mocy słów, które maja również odzwierciedlenie w stosunku do osób z niepełnosprawnością. Dzieci obejrzały przedstawienie o Jeżozwierzach, których kolce symbolizowały nasze słowa, gesty i sposób traktowania innych. Każdy z Nas czasem potrafi zranić drugą osobę oraz zdarza się, że czujemy się zranieni. Ważne jest to w jaki sposób to rozwiążemy oraz udzielimy wzajemnego wsparcia i szacunku.

Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było zorganizowanie konkursu plastycznego pt. „Drugie życie skarpety – SKARPECIAKI-CUDAKI”. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie dostały dyplomy oraz małe upominki ufundowane przez Rade Rodziców naszego przedszkola, a prace zostały wyeksponowane w holu przedszkola.

Tego dnia wszyscy w przedszkolu założyli dwie skarpetki nie do pary, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Każda z grup wprowadziła dzieci w tematykę  poprzez różne zabawy, pogadanki, filmy oraz zajęcia. Dzieci wykonały prace plastyczne oraz plakaty, które zdobią ściany naszych holi. Dzięki włączaniu się w takie akcje dzieci nabywają właściwe postawy społeczne oraz wrażliwość emocjonalną. Od najmłodszych lat wpajamy jak ważna jest tolerancja i akceptacja oraz zrozumienie dla osób różniących się od nas.

Dziękujemy rodzicom za liczne przystąpienie do konkursu – wpłynęło do nas ponad 90 prac, z czego jesteśmy bardzo dumni ponieważ wiemy, że to co robimy ma sens a wspólnie robimy coś WIELKIEGO.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content