Śladami historii BartoszycKrasnale były na wycieczce, podczas której miały możliwość poznać i zobaczyć historyczne miejsca Bartoszyc. Dzieci zapaliły znicz na cmentarzu wojennym żołnierzy Armii niemieckiej i rosyjskiej oraz ofiar cywilnych z I wojny światowej.

Następnie pokonując trasę przez Park Elizabeth zobaczyły u podnóża Góry Zamkowej staw w kształcie serca oraz ciąg spacerowy wzdłuż rzeki Łyny. Podczas wycieczki przeszły pod olbrzymim mostem kolejowym na rzece Łynie. Most zbudowany został na początku drugiej połowy XIX wieku w celu połączenia linią kolejową ówczesnej miejscowości Bartenstein z Koenigsbergiem (Królewcem). Ma on konstrukcję betonowo – stalową. Most leży na czterech betonowych podporach. Obecnie jest to jedyna kolejowa przeprawa przez Łynę w kierunku obwodu kaliningradzkiego.

Pokonując Górę Zamkową przedszkolaki zobaczyły kościół św. Jana Chrzciciela, który został wzniesiony w XV wieku, reprezentując styl gotycki. Wnętrze kościoła oraz ołtarz zdobią elementy gotyckie i barokowe. Najstarszą częścią ołtarza głównego jest ceglana mensa gotycka. We wnętrzach kościoła przez kilkaset lat, aż do 1769 roku znajdowała się jedna z najstarszych rzeźb wykonanych na ziemiach polskich — Gustebalda.

Wycieczka była żywą lekcją historii, którą dzieci zapamiętają na długo.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content