Rączki ćwiczymy – samodzielni być lubimy



W ramach działań nowatorskich realizowanych w grupie Wiewióreczki, odbyły się zajęcia z innowacji pedagogicznej „Rączki ćwiczymy – samodzielni być lubimy”, której głównym celem jest rozwijanie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz samodzielności dzieci.
Zajęcia – jak zawsze – rozpoczęły się od ćwiczeń rozluźniających poszczególne partie ciała. Dzieci wykonywały ruchy rozmachowe ramion, krążenia nadgarstków, „rysowały” duże kształty w powietrzu oraz brały udział w krótkich zabawach paluszkowych. Takie przygotowanie pozwoliło rozgrzać mięśnie dłoni i palców oraz przygotować je do bardziej precyzyjnych działań.
Głównym tematem spotkania było przeplatanie, sznurowanie i wiązanie kokardek. Dzieci doskonaliły umiejętność przewlekania sznurówek przez przygotowane otwory, ćwicząc precyzję ruchów, koordynację obu rąk oraz cierpliwość. Zadania wymagały skupienia, ale przyniosły wiele satysfakcji – szczególnie wtedy, gdy udało się samodzielnie dokończyć pracę.
Podczas części plastycznej przedszkolaki wykonały witrażowe serduszka. Zadanie wymagało skupienia, koordynacji obu rąk oraz cierpliwości. Dzieci doskonaliły chwyt, uczyły się kontrolować napięcie sznurka oraz planować kolejne ruchy. Efektem tej pracy były piękne, „witrażowe” serca, które zachwycały bogactwem barw i indywidualnym charakterem.
Zajęcia nie tylko usprawniały motorykę małą i oburęczność, ale także rozwijały wyobraźnię oraz poczucie sprawczości. Każde dziecko mogło stworzyć własny, niepowtarzalny wzór, co sprzyjało budowaniu wiary we własne możliwości.
Cieszymy się z ogromnego zaangażowania przedszkolaków i już teraz zapraszamy do śledzenia kolejnych działań w ramach naszej innowacji. Przed nami następne wyzwania dla małych, ale bardzo pracowitych rączek!

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Przejdź do treści