„Pszczoły i ich tajemnice” – projekt edukacyjny realizowany przez dzieci 3 i 6-l z grup „Pszczółki” i „Kotki”W maju 2023r dzieci 3 i 6-l z grup „Pszczółki” i „Kotki” realizowały projekt edukacyjny „Pszczoły i ich tajemnice”. Metoda projektów badawczych polega na doświadczaniu, eksperymentowaniu, zadawaniu pytań o otaczającym świecie, wyzwala zainteresowania i motywację do działania. Jej celem jest inicjowanie samodzielnego uczenia się dzieci. Do realizacji zajęć włączyli się również rodzice poprzez przygotowanie prezentacji i opowieść o pracy pszczelarza, gromadząc różne rekwizyty przybliżające dzieciom poznawaną tematykę, a także wykonując wspólnie z dziećmi prace plastyczne oczywiście związane z naszą tematyką.   Szereg podjętych przez dzieci działań: obserwacje, zgłębianie wiedzy dzięki literaturze, wizycie z Bibliotece Miejskiej, oglądaniu filmów edukacyjnych, przeglądaniu książeczek i albumów itp. pozwoliło dzieciom osiągnąć zaplanowane cele. Efektem działań jest:

  • Przyswojenie podstawowej wiedzy na temat życia i pracy pszczół
  • Wskazywanie roli pszczół w ekosystemie – dzięki nim człowiek ma nie tylko miód, ale też wiele owoców i warzyw
  • Współdziałanie z innymi – rówieśnikami i członkami rodziny
  • Nazywanie emocji swoich i innych, opanowywanie emocji negatywnych, rozwijanie pozytywnych – pszczoły żądlą osoby zdenerwowane
  • Bogacenie zasobu słownikowego tematycznie związanego z pszczołami (pszczoła, rój, ul, żądło, miód, pyłek, plaster miodu, wosk, pszczelarz, pasieka, larwa, podkurzacz, wosk)
  • Rozwijanie odpowiedzialności za podejmowanie działania (podlewanie, nawożenie roślin, ochrona pszczół)
  • Rozwijanie kreatywności dzieci i rodziców
  • Organizacja wystawy prac
  • Obchody Dnia Pszczoły

Podsumowaniem projektu była wycieczka dzieci z grupy „Kotki” do Edukacyjnej Zagrody Pszczół oraz wystawa prac dzieci i rodziców. Była to prezentacja podstawowych wiadomości i ciekawostek z życia pszczół. Projekt zakończył się zawieszeniem wraz z rodzicami „hotelu dla owadów” na terenie naszego przedszkola oraz  Happeningiem dzieci skierowanym do całej społeczności przedszkolnej i lokalnej. Podczas naszego marszu pod hasłem „Ratujmy pszczoły” dzieci wręczyły ulotki informacyjne dotyczące sposobów ochrony tych pożytecznych i tak bardzo potrzebnych nam owadów. Bo przecież, gdy nie będzie ich to nie będzie nas. Oto bogata fotorelacja z przebiegu projektu.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content