Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych3 grudnia Obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Do tego dnia dzieci w naszym przedszkolu przygotowywały się wcześniej, uczestnicząc w szeregu działań podejmowanych przez nauczycieli. Wszystkie grupy wzięły udział w zajęciach warsztatowych poruszających tematykę niepełnosprawności, dzięki którym dowiedziały się kto to jest osoba niepełnosprawna oraz doświadczyły z jakimi trudnościami mierzą się te osoby, poznały również sposoby radzenia sobie w tych trudnościach.

2 grudnia pod hasłem „Niepełnosprawność bez ograniczeń” dzieci mogły obejrzeć występ zaproszonego gościa – Mateusza Kani – wychowanka naszego przedszkola. Mateusz mimo swojej niepełnosprawności wystąpił z pokazem sztuki cyrkowej.

Intencją spotkania było ukazanie, że pomimo ograniczeń i barier, osoby niepełnosprawne mogą się realizować w różnych dziedzinach i spełniać swoje marzenia. Niesamowity chłopak z ogromną pasją udowodnił, że dla człowieka ograniczenia nie istnieją.

Celem obchodów jest przybliżenie dzieciom problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują trudności w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub intelektualnej.

Pamiętamy, że inny nie oznacza lepszy lub gorszy, inny oznacza „wyjątkowy”, bo każdy z nas jest inny.

Mimo tego, że w wielu aspektach różnimy się od siebie, powinniśmy się wspierać wzajemnie i sobie pomagać. Bądźmy więc tolerancyjni i wyrozumiali, a będzie  żyło nam się radośniej i przyjemniej.

Dzieciom niepełnosprawnym z okazji ich święta zostały przekazane drobne upominki, które były sfinansowane przez Radę Rodziców. Przedstawicielom Rady Rodziców bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Beata Stachowska-Janowicz

Anna Popielarz

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content