Metoda Kids’Skills – Dam radę! Zajęcia warsztatowe dla rodzicówPsycholog Pani Beata Zawadzka przeprowadziła zajęcia warsztatowe dla rodziców na temat metody Kids’Skills – Dam radę! Metoda została stworzona przez fińskiego psychiatrę
dr Bena Furmana i charakteryzuje się wysoką skutecznością w procesie zdobywania pożądanych umiejętności przez dzieci. Podstawowym założeniem jest to, że nie rozmawiamy o problemach dziecka, ale o umiejętnościach, których dziecko potrzebuje się nauczyć, aby poradzić sobie z problemem.

Bardzo ważna jest zmiana sposobu myślenia i skoncentrowanie się na rozwijaniu konkretnych umiejętności, potrzebnych dziecku do przezwyciężenia problemu.

Autor metody podaje kilka konkretnych przykładów zamiany problemu na konkretną umiejętność do nauczenia przez dziecko np.

– zamiast: „Przestań obgryzać paznokcie” wsparcie dziecka w opanowywaniu umiejętności „Dbam o paznokcie, zapuszczam piękne paznokcie”,

– zamiast: „Nie bij dzieci” pomoc dziecku w rozwijaniu umiejętności „Kontroluję swój gniew”, „Kiedy zaczynam czuć złość, wściekłość idę do Pani, mamy i mówię – Jestem zły”. Motywujemy dziecko do rozwijania potrzebnej mu, wybranej wspólnie umiejętności poprzez:

– wyszukanie jak największej ilości korzyści, jakie będzie miało samo dziecko oraz inne osoby w momencie zdobycia umiejętności („Co dobrego z tego wyniknie dla Ciebie
i innych?, Co będzie dzięki temu możliwe?, Dlaczego to jest dla ciebie i innych ważne?”),

– poszukanie zasobów dziecka (W czym jest dobre?, Jakie ma talenty?, Czego się już nauczyło?), zapytanie o to samego dziecka, ale też pozytywne informacje zwrotne od bliskich osób/otoczenia,

zaplanowanie razem z dzieckiem świętowania ( „Gdy już nauczysz się dbać o paznokcie jak chciałbyś to świętować, aby podziękować również tym , którzy cię wspierali?).

Kids’ Skills jest metodą systemową. Ważne jest tworzenie sieci wsparcia. Dzięki temu w procesie uczenia się nowej umiejętności przez dziecko zmienia się cały system.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content