Królowa Planet – Ziemia czyli ciekawostki o kosmosieKrólowa Planet – Ziemia

czyli ciekawostki o kosmosie – rozwijanie zainteresowań dzieci

Wojciech Terefeńko – „Misiaki”

 

„Nie istnieje wielki talent bez wielkiej siły woli”Honore de Balzac

Zainteresowanie to dążenie do aktywnego poznawania świata. Dla dziecka oznacza to coś, z czym utożsamia ono swoje dobre samopoczucie, dzięki czemu stanowi motywację, pobudzającą je do działań zgodnych z pragnieniami, mając możliwość wyboru. Wczesna edukacja powinna koncentrować się na odkrywaniu w dziecku tego, co niepowtarzalne i najlepsze.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci i wzmacnianiu ich pasji postanowiliśmy stworzyć projekt o planetach.

Podczas zajęć indywidualnych oraz wykorzystaniu różnych technik plastycznych powstał Układ słoneczny.

Zapał, silna motywacja wewnętrzna, pracowitość, wytrwałość, wewnętrzne zdyscyplinowanie sprawiły, że kilka miesięcy pracy zaowocowały wspaniałą prezentacją, którą Wojtuś podzielił się ze swoją grupą.

Wojtuś uczęszcza do grupy dzieci pięcioletnich – „Misiaki”. Interesuje się kosmosem oraz planetami, posiada sporą dawkę wiedzy na ich temat i chętnie dzieli się tymi informacjami z innymi.

Prezentacja projektu i efektów ciężkiej i długiej ale owocnej pracy odbyła się w dniu w którym obchodzony jest Dzień Ziemi – idealny moment na zaprezentowanie swojego talentu.

Wojtuś skrupulatnie przygotował się do tego zajęcia. Zebrał informacje o planetach i opowiedział o nich w sposób wręcz profesjonalny. Dzieci słuchały go z zaciekawieniem, zadawały pytania, obserwowały, próbowały zgadnąć o której planecie mówi patrząc na makietę, a za pomocą swojego zmysłu dotyku mogły poczuć choć na chwilkę moc planety. Grupa dowiedziała się również skąd na ziemi noc i dzień oraz pory roku. Ponadto rozmawialiśmy o wyższości Ziemia nad innymi planetami –  dlaczego jest taka ważna dla Nas oraz jak możemy o nią zadbać, by jeszcze długo nam służyła.

Dzieci poznały budowę i przeznaczenie teleskopu oraz sprawdziły jego działanie.

Podsumowaniem działań Dnia Ziemi było wspólne wykonanie plakatu.

Beata Stachowska-Janowicz

(oligofrenopedagog, n-l wspomagający)

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content