AUTYZM – ROZUMIEM, AKCEPTUJĘ, POMAGAM„Niektórzy ludzie z autyzmem wiodą życie w ciszy, zamknięci w sobie, inni szaleją, bo rzeczywistość ich przytłacza. Niektórzy z nich nigdy nie nauczą się poprawnie dziękować. Niektórzy ludzie z autyzmem chętnie się śmieją i dużo gadają, inni są raczej rzeczowi i małomówni. Niektórzy ludzie z autyzmem rozpaczają z powodu przygnębiających myśli, inni zasiedlają słoneczną stronę życia….” <span class="su-quote-cite">Axel Brauns 1963, niemiecki pisarz i filmowiec, ze stwierdzonym autyzmem.</span>

Nasze przedszkole jak co roku, już od wielu lat, uroczyście obchodzi Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Pod opieką koordynatora pomocy psychologiczno-pedagogicznej, Pani Beaty Zawadzkiej, realizowane są działania mające na celu przybliżanie społeczności przedszkolnej oraz bartoszyckiej problemów z jakimi borykają się osoby ze spektrum autyzmu. Ich problemów, ale również szczególnych umiejętności i uzdolnień, które posiadają.

W tym roku dzieci z grupy „Żabki” pod opieką nauczycieli: Pani Jolanty Lewandowskiej, Ewy Szadejko i Jagienki Olszewskiej, przedstawiły scenki opisujące 10 rzeczy, które dziecko z autyzmem chciałoby, aby inni o nim wiedzieli. W sposób bardzo emocjonalny, piękny i wzruszający dzieci starały się przybliżyć innym tak trudny do pokazania świat dziecka, którego zaburzenia w odbiorze rzeczywistości sprawiają wiele trudności, niosą problemy, wywołują nieporozumienia, bo wyobraź sobie, jak to jest, gdy nie masz kontroli nad sobą. Mimo to udało się przedszkolakom pokazać, że ludzie z autyzmem mają często bardzo ciekawą osobowość. Zdarzają się ludzie sukcesu, u których autyzm towarzyszy rozpoznanemu geniuszowi.

Oprócz wspomnianego występu dzieci zorganizowany został również konkurs plastyczny pod hasłem „Autyzm- rozumiem, akceptuję, pomagam” skierowany do bartoszyckich przedszkoli i szkół podstawowych. Podczas uroczystości zostały ogłoszone wyniki wspomnianego konkursu. Nagrody i dyplomy ufundowane przez Urząd Miasta Bartoszyce oraz Radę Rodziców naszego przedszkola wręczali zastępca Burmistrza Bartoszyce Pan Krzysztof Hećman oraz przewodnicząca jury Pani Marta Szuter, kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Współpracy i Rozwoju.

Kategoria I (dzieci 5 i 6-letnie):
I miejsce Aleksandra Duchnik
II miejsce Lena Kiszka
III miejsce Barbara Jakacka

Wyróżnienia:
• Amelia Wilczek
• Dawid i Damian Kubat
• Roksana Korolczuk
• Zosia Mucha

Kategoria II (dzieci 7,8,9-letnie):
I miejsce Maja Skupińska
II miejsce Jakub Warpas
III miejsce Milena Szczygielska

Wyróżnienia:
• Zuzanna Krowińska
• Lena Bryl
• Magdalena Rucińska
• Natan Ziębiński

Pozostałe grupy z naszego przedszkola również włączyły się w obchody tego dnia. Wszyscy obejrzeli przygotowane przedstawienie i ubrani na niebiesko podkreślali udział w obchodach tego święta. Każda grupa w swój własny sposób przyłączyła się do szerzenia wiedzy na temat autyzmu. Zostały wykonane plakaty, dzieci otrzymały medale, był również niebieski tort. Serdecznie dziękujemy za współpracę TV Bart – Sat oraz Stowarzyszeniu Integracji Osób Niepełnosprawnych SION. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Kontakt

Telefon
89 764 13 88
Adres
gen. Józefa Bema 49, 11-200 Bartoszyce
Skip to content